Naprawa  agd Łomianki

zadzwoń

603 210 677

15 sierpnia 2023

Jak dbać o ekspres do kawy

Naprawa ekspresów Dziekanów

Automatyczne ekspresy do kawy

 

Jeszcze do niedawna sprzęty  z kategorii luksusowych. Obecnie na stałe zagościły w naszych kuchniach. Są niezastąpione w codziennym życiu dla wielu miłośników tego aromatycznego napoju. Niestety każdy ekspres ma swoją ciemną stronę i większość użytkowników nie zdaje sobie sprawy z jej istnienia.

Pleśń w ekspresie do kawy

 

Wilgoć wewnątrz ekspresu i podwyższona temperatura sprzyjają rozwojowi pleśni. Pleśń w ekspresie do kawy jest problemem, który może wystąpić, jeśli ekspres nie jest odpowiednio pielęgnowany i czyszczony. Pleśń może wywoływać nieprzyjemny zapach i smak kawy, a także stanowić zagrożenie dla zdrowia, ponieważ może przenosić bakterie i grzyby. Dlatego ważne jest, aby unikać powstawania pleśni w ekspresie i podjąć odpowiednie kroki w celu jej usunięcia, jeśli już wystąpiła.

Regularne czyszczenie ekspresu do kawy jest kluczowe dla utrzymania jego sprawności, smaku kawy oraz przedłużenia żywotności maszyny.

Prawidłowa konserwacja ekspresu do kawy

 

W tym poradniku omówię kluczowe aspekty utrzymania ekspresu w idealnym stanie, a także podpowiem kilka przydatnych wskazówek, które pomogą zwiększyć jego żywotność.

 

Obsługa codzienna

Jeżeli ekspres nie posiada funkcji automatycznego płukania to należy wykonać płukanie po pierwszym włączeniu ekspresu i przed ostatnim wyłączeniem danego dnia. Pojemnik na mleko, wężyk i spieniacz - należy na bieżąco uruchamiać program płuczący jeżeli przestajemy korzystać z ekspresu .

 

Obsługa cotygodniowa.

Raz w tygodniu należy przetrzeć obudowę ekspresu do kawy oraz umyć tackę ociekową, pojemnik na fusy i blok zaparzający, by uniknąć gromadzenia się bakterii. Blok zaparzający przed myciem można namoczyć przez kilka minut w ciepłej wodzie. Myć tylko wodą, nie używać żadnych detergentów. Nie wolno bloku myć w zmywarce. Najlepiej zrobić to wieczorem i pozostawić blok do całkowitego wyschnięcia. Ograniczy to przywieranie kawy.

 

Odtłuszczanie

Raz w miesiącu należy ekspres odtłuścić za pomocą specjalnej tabletki. Tabletki do czyszczenia ekspresów do kawy są specjalnie zaprojektowane, aby skutecznie usuwać zanieczyszczenia, osadzony olejek kawowy oraz inne zabrudzenia z wewnętrznych elementów ekspresu, które mogą wpływać na smak i aromat przygotowywanej kawy. Należy je stosować regularnie. Unikniemy w ten sposób gromadzenie się szlamu kawowego w wylewce. Jeżeli już to zjawisko wystąpi żadna tabletka go nie usunie. Niezbędne jest rozebranie wylewki i mechaniczne wyczyszczenie lub wymianę przez wykwalifikowany serwis. Kawa przygotowana w czystym ekspresie smakuje zdecydowanie lepiej. Regularne stosowanie tabletek do czyszczenia ekspresu pozwala utrzymać jego sprawność i wydajność, a także przedłuża jego żywotność.

Odkamienianie

 

W większości ekspresów urządzenia same zgłaszają potrzebę odkamieniania co określony czas. Czas ten zależy od ustawionego stopnia twardości wody i ilości zrobionych kaw. W przypadku stosowania filtrów do wody odkamienianie wykonujemy po wymianie określonej ilości filtrów która jest podana w instrukcji obsługi danego ekspresu. Należy stosować tylko oryginalne filtry. Używanie tanich zamienników często prowadzi do zablokowania obiegu wody w ekspresie co skutkuje dość kosztowną naprawą. W żadnym wypadku nie należy do odkamieniania używać octu, kwasku cytrynowego i innych domowych wynalazków. Środki te mogą uszkodzić delikatne elementy ekspresu i narazić użytkownika na wysokie koszty naprawy. Najlepiej stosować preparaty do odkamieniania znanych marek. Oprócz odpowiedniego składu dostosowanego do odkamieniania ekspresów zawierają one inhibitory korozji które chronią wrażliwe elementy tych urządzeń.

 

Smarowanie

Należy zapoznać się z instrukcją obsługi co do częstotliwości i sposobu smarowania bloku zaparzającego. Do smarowania należy używać specjalnego smaru do ekspresów z atestem do kontaktu z żywnością. Przed wykonaniem smarowania należy blok dokładnie umyć i wysuszyć. Regularna konserwacja zapewni długą i bezawaryjną pracę oraz przyjemność z używania ekspresu do kawy.

 

Raz do roku warto oddać ekspres do kawy do profesjonalnego serwisu. Podczas przeglądu ekspres jest dokładnie czyszczony i sprawdzane są wszystkie elementy, a także przeprowadzane są konieczne naprawy i regulacje. Dzięki temu unikniemy większych usterek i przedłużymy żywotność naszego ekspresu.

© Naprawa Agd Łomianki Andrzej Wyszyński

Naprawa ekspresów Dziekanów

Naprawa Agd Łomianki

Andrzej Wyszyński

05-092 Łomianki

ul. Prym. S. Wyszyńskiego 13a

ankomed@poczta.onet.pl

Blog

Serwis ekspresów do kawy

Serwis pralek automatycznych

Serwis suszarek do ubrań

Serwis zmywarek

Serwis piekarników i mikrofali

Serwis odkurzaczy

zadzwoń

603 210 677