Naprawa  agd Łomianki

zadzwoń

603 210 677

30 marca 2023
Naprawa pralki Samsung Łomianki

Program Eco w zmywarce – czy naprawdę warto?

Program Eco - do czego służy?

 

Producenci zmywarek nadążając za potrzebami rynku wyposażyli swoje urządzenia w tryb Eco. W założeniu ma on powodować mniejsze zużycie energii i wody. Przynajmniej w teorii powinno się to przełożyć na niższe koszty eksploatacji. Tyle teorii, a teraz praktyka. Nie będę tu podawał konkretnych marek urządzeń ponieważ tryb Eco posiada większość nowych zmywarek dostępnych w sprzedaży. Wystarczy wziąć instrukcję obsługi i uważnie przestudiować tabelę programów swojej zmywarki. Dowiemy się z niej że np. tryb Eco trwa 3 – 4 godziny, zużywa 9 litrów wody i ok 0,9 kWh i jest to najbardziej oszczędny tryb zmywania.

 

Dlaczego w takim razie nie należy używać trybu Eco?

 

Pompy myjące stosowane w większości współczesnych zmywarek nie posiadają łożysk kulkowych tylko ślizgowe wykonane z tworzywa sztucznego. Są to elementy które pracują w kontakcie z wodą i detergentem używanym do zmywania. Z tego powodu zużywają się znacznie szybciej niż łożyska w pompach starszego typu. Dlatego też należy używać programów które dają zadowalający efekt mycia w jak najkrótszym czasie. Używanie trybu Eco niepotrzebnie wydłuża czas pracy zmywarki i prowadzi do wcześniejszego zużycia się pompy myjącej. Koszt wymiany pompy jest z reguły dużo wyższy niż oszczędności  ze stosowania trybu Eco.

 

 

Jak nie Eco to co?

 

Większość zmywarek posiada tryb Auto. Charakteryzuje się on tym że sam dobiera sobie czas zmywania który zależy od ilości i stopnia zabrudzenia naczyń. Często też można ten tryb skrócić odpowiednim przyciskiem. W praktyce zmywarka w trybie Auto średnio zużywa porównywalną lub nieznacznie większą ilość energii i wody co w trybie Eco ale czas mycia jest dużo krótszy. Szczególnie  jeżeli myjemy akurat mniejszą ilość naczyń. Przekłada się to bezpośrednio na zwiększenie  ilości cykli pracy zmywarki w całym okresie jej eksploatacji.

 

Jak dbać o zmywarkę - będzie następny artykuł.

 

© Naprawa Agd Łomianki Andrzej Wyszyński

Naprawa ekspresów Dziekanów

Naprawa Agd Łomianki

Andrzej Wyszyński

05-092 Łomianki

ul. Prym. S. Wyszyńskiego 13a

ankomed@poczta.onet.pl

Blog

Serwis ekspresów do kawy

Serwis pralek automatycznych

Serwis suszarek do ubrań

Serwis zmywarek

Serwis piekarników i mikrofali

Serwis odkurzaczy

zadzwoń

603 210 677